Ambasador Wietnamu z wizytą na Politechnice Koszalińskiej
Opublikowano 13.06.2021 07:53

Ambasador Republiki Wietnamu Nguyen Hung, wraz z innymi przedstawicielami Ambasady Wietnamu w Polsce, odwiedził Politechnikę Koszalińską. 12 czerwca br. wziął udział w spotkaniu z władzami uczelni, przedstawicielem samorządu miejskiego oraz prezesami koszalińskich organizacji gospodarczych.

Organizatorami wizyty ambasadora w województwie zachodniopomorskim był poseł ziemi szczecińskiej Grzegorz Napieralski, przewodniczący Polsko-Wietnamskiej Grupy Parlamentarnej (PWGP). W skład delegacji weszli także: Adam Ostaszewski, pełnomocnik marszałka województwa ds. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, Piotr Gadzinowski, dziennikarz i polityk, były poseł i pierwszy przewodniczący PWGP oraz Aleksander Bolko, prezes Kołobrzeskiej Izby Gospodarczej.

Republikę Wietnamu – poza ambasadorem – reprezentowali: pani konsul, tłumacz i pracownik ambasady. Witając gości, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej, przedstawiła delegację koszalińską.

W spotkaniu wzięli udział: przedstawiciele uczelni – dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia i dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej i radny Sejmiku Zachodniopomorskiego; przedstawiciel samorządu – Tomasz Czuczak, sekretarz miasta; przedstawiciele organizacji gospodarczych – Diana Sienkiewicz, wiceprezes Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Piotr Huzar, prezes Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Gospodarczej (KIPH), a równocześnie przewodniczący Rady Uczelni, dr. inż. Romuald Sobieralski, przewodniczący Rady KIPH i Andrzej Mielcarek, prezes koszalińskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej, Małgorzata Kmita, prezes i Przemysław Stefanowski, wiceprezes Parku Technologicznego S.A., który prowadzą wspólnie: Politechnika Koszalińska i samorząd miejski Koszalina.

– Tak szeroka delegacja wskazuje na ogromny potencjał do współpracy z uczelnią, miastem i przedsiębiorcami – zauważyła prof. Danuta Zawadzka. – Politechnikę wyróżniają nie tylko możliwości, które rosną z roku na rok, ale także szybkość nawiązywania relacji i elastyczność w działaniu. Kształcenie, badania i realizacja projektów, wspólnie z naszymi partnerami – tym zajmujemy się na co dzień. Specjalizujemy się w wielu dziedzinach kształcąc studentów na kierunkach technicznych, ekonomicznych, humanistycznych i artystycznych.    

Grzegorz Napieralski wyjaśnił: – Pan ambasador rozpoczął swoją kadencję w ubiegłym roku. Pandemia zatrzymała go w domu. Wizyta w województwie zachodniopomorskim jest więc pierwszą serią spotkań pana ambasadora w naszym kraju.

– Wietnam to kraj geograficznie odległy dla Polski – przypomniał przewodniczący PWGP. – Przy tym niesłusznie niedoceniany, w rzeczywistości daje bowiem wiele cennych możliwości współpracy naukowej i gospodarczej. W świecie odgrywa istotną rolę i nabiera coraz większego znaczenia. W trudnych czasach notuje siedmioprocentowy wzrost gospodarczy – podkreślił Grzegorz Napieralski.

Współpraca polsko-wietnamska liczy dokładnie 70 lat. W swoich uczelniach Polska od wielu lat kształci elity Republiki Wietnamu. – Wielu polityków wietnamskich zdobyło wykształcenie właśnie u nas, mówią po polsku i mają do naszego kraju duży sentyment – dodał poseł Napieralski. – Poza tym popieraliśmy mieszkańców republiki, gdy ich państwo znajdowało się w trudnej sytuacji politycznej.

Przewodniczący PWGP zadeklarował: – Wizyta ambasadora jest okazją do przypomnienia, że Wietnam może być dobrym partnerem dla szkół wyższych, samorządów i przedsiębiorstw do współpracy w zakresie naukowym, gospodarczym, turystycznym.

Ambasador Nguyen Hung oznajmił, że chciałby dowiedzieć się więcej na temat Politechniki Koszalińskiej, samego Koszalina i przedsiębiorstw. O wizycie na Pomorzu Zachodnim i Środkowym powiedział: – Każde miasto ma swoje własne piękno i rozwija się własnym rytmem.

Przypomniał, że w 2017 roku Polska podpisała z Republiką Wietnamu umowę o współpracy naukowej. W ostatnich latach 4.000 studentów wietnamskich mogło rocznie kształcić się na polskich uczelniach. Wracali do ojczyzny, żeby wspierać jej rozwój. Od czterech lat, dzięki podpisaniu nowych umów, w Polsce każdego roku może studiować nawet 20.000 obywateli Wietnamu. Teraz wymiana obejmuje też kadrę dydaktyczną, w tym profesorów. Następnym etapem będzie tworzenie polsko-wietnamskich zespołów badawczych.

W Polsce mieszka obecnie około 20.000 Wietnamczyków. – Rodziny osiedlają się i czują jak u siebie – mówił Nguyen Hung. – Dzieci chodzą do polskich szkół, ludzie znajdują pracę. Przyjaźń polsko-wietnamska nasila się i wzmacnia. Najważniejsze są dobre relacje między ludźmi.

W nawiązaniu do tego, co powiedziała prof. Danuta Zawadzka ambasador zaznaczył: – Naszych studentów najbardziej interesują kierunki techniczne i ekonomiczne, w tym na przykład finanse i rachunkowość. 

– Na Pomorzu Środkowym Koszalin to naturalne centrum gospodarcze, edukacyjne i kulturalne – przypomniał Tomasz Czuczak. – Koszalin to dobre miasto kompaktowe do życia. W strefie ekonomicznie działa już kilkadziesiąt firm polskich i z kapitałem zagranicznym. Pozwala to na stały rozwój miasta. Jesteśmy gotowi do współpracy, otwarci, serdecznie zapraszamy studentów i przedsiębiorców.

Piotr Huzar wyjaśnił, że wiele produktów, które powstają w Koszalinie można spotkać na całym świecie. – Mamy na naszym terenie firmy znane w Europie i poza nią –podkreślił. – KIPH jest najstarszą izbą gospodarczą w Polsce, w ubiegłym roku obchodziliśmy trzydziestolecie. Jesteśmy członkiem Krajowej Izby Gospodarczej, zrzeszamy dziewięćdziesiąty firm, które zatrudniają cztery i pół tysiące pracowników. Przede wszystkim wspieramy rozwój przedsiębiorczości oraz firmy będące członkami KIPH.

– W Koszalinie skupiamy stu osiemdziesięciu członków – mówił Andrzej Mielcarek. – Biorąc pod uwagę, że w mieście funkcjonuje dziewięć tysięcy podmiotów, to mało. Jednak ta sytuacja wiąże się z wciąż zbyt małą partycypacją społeczną. Mamy natomiast w szeregach firmy o zróżnicowanej wielkości i zasięgu działania. Zależy nam na wprowadzeniu w obieg informacji, że wielu przedsiębiorców poszukuje pracowników.

Diana Sienkiewicz oznajmiła, że związek, który reprezentuje jest największą organizacją gospodarczą w Polsce. Obecnie gromadzi 52.000 firm członkowskich. – Naszym celem jest walka o doprowadzenie do sprzyjających i jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności w Polsce – mówiła.

– Park powstał dwanaście lat temu, w naszym obiekcie ma siedzibę pięćdziesięciu ośmiu przedsiębiorców, głównie z branż usługowych – poinformowała Małgorzata Kmita. – Tworzymy dobry klimat do rozwoju przedsiębiorczości, konsorcja na rzecz realizacji różnych przedsięwzięć biznesowych, wspólnie składamy wnioski o dofinansowanie projektów. Trzy lata temu Park Technologiczny stał się orędownikiem przemysłu przyszłości.

Za zakończenie prof. Danuta Zawadzka powiedziała: – Tylko współpraca i partnerstwo zbliżają nas do rozwoju i osiągania celów. Znajdujemy się w fazie zasiewu – zasugerowała, co ambasador potwierdził. – Plony tego spotkania będziemy zbierać za jakiś czas.

Ambasador Nguyen Hung już teraz jednak wskazał, co jest możliwe do realizacji najszybciej: – Polecamy współpracę konkretnych przedsiębiorstw wietnamskich z polskimi. Proponujemy podpisywanie umów indywidualnych. Pierwszą fazą kontaktów mogą być spotkania online. Wkrótce odbędzie się konferencja środowisk gospodarczych Polski i Wietnamu. Zależy nam także na przyjazdach naszych obywateli do pracy w Polsce.